Avrupa’dan Türk Vatandaşları İçin Skandal Karar: Schengen Vizesi Alanlara Hukuki İşlem Başlatılacak

Türkiye’de artan fiyatlar milyonlarca vatandaşın yurt içi tatil hayallerine darbe vururken, Avrupa’nın birçok ülkesinde haftalık tatil yapmak Türkiye’ye kıyasla daha ekonomik duruma geldi.

Bu nedenle Schengen bölgesindeki ülkelerin vize randevularında talep patlaması yaşanırken, aylar sonrasına randevu veren Avrupa ülkeleri, son haftalarda Türk vatandaşları için yürürlüğe soktuğu “uygun kullanım kontrolü” uygulaması ile büyük bir skandala imza attı.

TÜRK VATANDAŞLARINA TEHDİT GİBİ MESAJ

Normal şartlar altında Schengen ülkeleri arasında geçiş serbestliği bulunduğundan, çok sayıda Türk vatandaşı vize verme oranı yüksek olan ülkelere başvuru yapmakta, vizesini aldıktan sonra ise farklı ülkeden Avrupa’ya giriş yapmayı tercih etmekte.

Normal şartlar altında mevzuata aykırı olduğu belirtilmesine rağmen, onlarca yıldır uygulanan bu sistem geçtiğimiz günlerde Avrupa ülkeleri tarafından incelemeye alındı. Ancak bu incelemenin Türk vatandaşlarına özel yapılması ve uyarı mesajlarında tehditkar ifadeler kullanılması, vatandaşları adeta isyan ettirdi.

“HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAK”

İtalya, Macaristan ve birçok ülkeye ait konsolosluklar, Türk vatandaşlarının vize işlemleri sonrası seyahatinin ardından kendilerine bir uyarı mesajı iletti. Verilen mesajda Türkiye’ye döndükten sonra Schengen vizesinin uygun şekilde kullanıldığının kanıtlanması istendi. Bir başka deyişle, Türk vatandaşlarına vize veren bu ülkeler, Schengen bölgesine kendi ülkelerinden giriş ve çıkış yapıldığına yönelik damga kayıtlarının dökümlerini isterken, bu uygulamayı yapmayan ve kendilerine savunma iletmeyen kişilere ise hukuki işlem başlatılacağı tehditinde bulundu.

RET ORANLARI AKP DÖNEMİNDE TARİHİ SEVİYELERE YÜKSELDİ

Çok sayıda Avrupa ülkesi, Türkiye’den yapılan başvurulara verdiği ret oranları ile son yılların zirvesine yerleşmiş durumda. Ret gerekçeleri arasında Türkiye’de bulunan düzensiz göçmenlerin ve para ile satılan vatandaşlıkların fazlalığı bulunurken, daha önce yıllarca Schengen vizesi alan birçok kişi bile ret kararları ile karşılaşayabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir