Gürpınar’dan 49.087 ton balık geçti

İsmail Şahin / İSTANBUL – Endüstriyel balıkçılık faaliyetinde bulunan trol ve gırgır balıkçı gemileri için 2023-2024 balık av sezonu, 15 Nisan 2024 tarihinde sona erdi. 1 Eylül 2024 tarihine kadar sürecek olan genel av yasağı döneminde küçük balıkçı gemileri ve kıyı balıkçıları avcılık faaliyetini sürdürebilecek.

Genel av yasağı döneminde İBB Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde cumartesi günlerini pazar günlerine bağlayan gece hariç haftanın altı günü mezat yapılmaya devam edilecek. 2023-2024 av sezonunda İBB Gürpınar Su Ürünleri Halinde 49 bin ton su ürünleri satışa konu oldu.

Palamut etkisi

 Satışa konu olan su ürünleri miktarı bir önceki sezona göre yüzde 14 azalırken, ortalama balık fiyatı yüzde 72 artış gösterdi. En fazla satışa sunulan ürün, yüzde 45’lik oran ile hamsi oldu. Bir önceki sezon 15,72 Kg/TL olan ortalama hamsi fiyatı, 2,22 kat artışla 34,83 Kg/TL oldu. Sezon boyunca en çok avlanan ikinci balık ise 5.291 tonla istavrit oldu. Bir önceki yıl 20.954 ton avlanan palamut ise bu yıl balıkçıların yüzünü güldürmedi sadece 2.345 ton avlanabildi.

Gürpınar Balık Hali’nin yönetimini yapan İSYÖN A.Ş.’nin Genel Müdürü Hamdi Arpa, milliyet gazetesine balıkçılık sezonunu değerlendirdi. Önceki yıla oranla hale gelen balık miktarındaki azalmanın palamuttan kaynaklandığını işaret eden Arpa, “Hale gelen balık sayısında 8 bin tonluk bir düşüş var. Bunun nedeni palamut bağlığının çok az tutulması. Bildiğiniz gibi geçen yıl uzun yıllardan sonra en fazla palamut bolluğunun yaşandığı yıl oldu. Ancak bu sene palamut neredeyse yok gibiydi. Tutulan palamutun büyük bir kısmı da zaten torikti” dedi.

İstanbul’a gelen balık sayısının düşmesinde benzin fiyatlarının da etkisi olduğuna işaret eden Arpa, “Benzin fiyatları maliyetlerin yükselmesine neden oldu. Nakliyede de sorunlar yaşandı. Bu yüzden Karadeniz’in uzak kesimlerinden İstanbul’a gelen balık miktarında da biraz düşüşe neden oldu. Ancak bu yıl Karadeniz’de de av sezonu çok iyi değildi. Karadeniz’de önceki yıllarla karşılaştırıldığında fazla bir hamsi yoktu. Kondisyonu zayıf bir hamsi vardı” ifadelerini kullandı.

Şu sıralar tezgahlarda ise kalkan balığı boy gösteriyor. Ancak neredeyse yüzde 40 fiyatı inmesine rağmen halen kilosu 1.000 TL’den satılıyor.

Kalkan da yasak

Kalkan üreme mevsiminde olduğu ve av yasağı olduğu için genelde İstanbul’a ithal olarak geliyor, haldeki toptan fiyatı da 800 TL civarında. İstavrit olta balığı 130 Sarıkanat 700 lüfer tane 150 TL’den satılıyor. Lüfer İstanbul’dan geliyor, Sarıkanat da İnebolu tarafından geliyor. İSYÖN A.Ş.’nin Genel Müdürü Hamdi Arpa Gürpınar Balık Hali’nde ithal balıkların da satıldığına dikkat çekti. Kalkan’ın üreme mevsimi olduğu için türe özel bir yasak ile korunduğunu ifade eden Arpa, “Kalkan yasağı 15 Haziran’a kadar devam edecek. Bu tezgahlarda gördüğünüz kalkanlar ithalat belgeli balıklardır. Yoksa bizim sularımızda bu tür balığın hem tutulması hem de satışı yasak” diye konuştu.

Kadıköy Özmen Balık’tan Selim Ersin, av yasağına rağmen balık tezgahlarının dolu olduğunu söyledi. Kalkan balığının 1.000 liraya kadar düştüğünü belirten Ersin, çiftlik levreklerinin kilosunun 300 TL, olta istavritinin 130 TL, Karadeniz somonunun ise 200 TL’den satıldığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir